Jste zde: paramo.cz > CS/  Média/  Tiskové zprávy/  Dočkáme se tišších povrchů silnic?
Velikost textu:  A AA
Dočkáme se tišších povrchů silnic?

12-07-2011  

České vozovky mohou být nehlučné. Umožňují to nové asfaltové směsi s protihlukovými vlastnostmi s využitím pojiv z produkce společnosti Paramo.

Pardubice, 12. 7. 2011 – Řešení k snížení hlučnosti silnic připravili specialisté z pardubické rafinerie ve spolupráci s VÚAnCh, odborníky technických vysokých škol a silničními organizacemi.

Evropským trendům odpovídající novinky z Parama, jejichž funkčnost s úspěchem posoudily silniční laboratoře ČVUT Praha a VUT Brno, jsou určené pro obrusné vrstvy vozovek se sníženou hlučností. Jedná se o polymerem modifikovaná pojiva MOFALT 45/80-65 pro mastixové koberce typu SMA LA, MOFALT 65/105-75 a MOFALT RMB s jemně mletým granulátem z ojetých pneumatik pro drenážní koberce.

„Asfaltové směsi pro nízkohlučné obrusné vrstvy se zvýšenou mezerovitostí se vyrábějí z modifikovaných asfaltů. Vyšší obsah elastomeru zajišťuje funkční vlastnosti mezerovité směsi a přispívá schopností určité absorpce zvukových vln a vibrací k zvýšení protihlukové účinnosti. S oblibou se používají i pojiva modifikovaná mletou gumou z ojetých pneumatik. Mletá guma je nízkonákladovým modifikátorem a její využití do silničních asfaltů představuje nejlepší využití této druhotné suroviny. Zejména drenážní koberce s mletou gumou zaznamenaly v Evropě v snižování hlučnosti významný pokrok a dosáhlo se útlumu hluku o 8 až 10 dB(A). Tento útlum je ekvivalentní snížení počtu aut o 90 %." vysvětluje Jiří Plitz, vedoucí odboru vývoje asfaltů Parama.

Tichý povrch vozovky je oproti běžnému dražší, ale jak zdůrazňuje Jiří Plitz, použití asfaltových směsí s protihlukovými vlastnostmi ušetří mnoho finančních prostředků vynakládaných na výstavbu protihlukových stěn podél komunikací, popřípadě na zvukové izolace budov.

Aplikace tichých povrchů silnic by měla být prioritou zejména na frekventovaných silnicích v blízkosti bytové zástavby. Řešení k snížení hlučnosti na českých vozovkách jsou připravena. „Otázkou zůstává, zda investoři tyto záměry podpoří," uzavírá Jiří Plitz.


PARAMO, a.s., člen skupiny UNIPETROL/PKN ORLEN, zpracovává ropu na rafinérské a asfaltářské výrobky a dále i na mazací a procesní oleje, včetně výrobků navazujících a pomocných. Rafinérie nakupuje a zpracovává olejové hydrogenáty a hydrokrakáty. Získané meziprodukty využívá při výrobě základových a mazacích olejů s velmi nízkým obsahem síry. Společnost zaměstnává 661 lidí.

Kontakt:
Jana Iovlevová
Tisková mluvčí
PARAMO, a. s.
Mobil: 736 507 439
E-mail: iovlevova@paramo.cz​

« zpět

 
 
 

Značky Skupiny UNIPETROL