Jste zde: paramo.cz > CS/  Média/  Tiskové zprávy/  Biopaliva druhé generace
Velikost textu:  A AA
Biopaliva druhé generace

04-04-2012  

Vývojáři pardubické rafinerie se zabývají biopalivy druhé generace

Paramo, 4. 4. 2012 - Podstatou biopaliv druhé generace je nezávislost surovinových zdrojů biosložek na produkci potravin. Oddělení vývoje paliv a asfaltů Parama se začalo výzkumem rafinačních procesů biopaliv druhé generace zabývat v loňském roce v rámci rozvojového programu „biorafinerie".

„Zákonem nařízené přidávání methylesteru řepkového oleje řeší efektivní využití zemědělské půdy, omezování emisí skleníkových plynů a využívání obnovitelných energetických zdrojů jen částečně. Využívání MEŘO v blízké budoucnosti nesplní nastavovaná kriteria udržitelnosti, tj. podstatné snižování emisí skleníkových plynů při jejich výrobě," konstatuje vedoucí oddělení vývoje paliv a asfaltů Jiří Plitz a zároveň připomíná současné světové trendy.   „Ty sledují technologie konverze biomateriálů na uhlovodíková paliva přímo v rafinériích."

Paramo ve spolupráci s Výzkumným ústavem anorganické chemie tudíž provedlo zkoušky technologie společné hydrogenace minerální ropné složky s příměsí rostlinného oleje. Chemickými procesy se rostlinný olej přemění na uhlovodíkovou naftu k nerozeznání od uhlovodíkové nafty minerální. „Tento proces výroby bionafty se však vyznačuje podstatně nižšími emisemi skleníkových plynů proti výrobě bionafty v podobě MEŘO nebo proti výrobě minerální motorové nafty, což je v souladu s evropskými kritérii udržitelného rozvoje", uzavírá Jiří Plitz.


PARAMO, a.s., člen skupiny UNIPETROL/PKN ORLEN, zpracovává ropu na rafinérské a asfaltářské výrobky a dále i na mazací a procesní oleje, včetně výrobků navazujících a pomocných. Rafinérie nakupuje a zpracovává olejové hydrogenáty a hydrokrakáty. Získané meziprodukty využívá při výrobě základových a mazacích olejů s velmi nízkým obsahem síry. Společnost zaměstnává 600 lidí.

Kontakt:
Jana Iovlevová
Tisková mluvčí
PARAMO, a. s.
Mobil: 736 507 439
E-mail: iovlevova@paramo.cz​

« zpět

 
 
 

Značky Skupiny UNIPETROL